Domowy ogródek

Prawidłowe przygotowanie ogrodu do zimy

by on Paź.13, 2016, under Ogród

mebleJeżeli pragniemy cieszyć się pięknym ogrodem, powinniśmy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację szczególnie w sezonie jesiennym. Zatem co należy zrobić, aby nasz ogród po zimie był piękny?

Zapomniane meble

Bardzo wiele osób posiadających ogród zadaje sobie pytanie, jak przygotować ogród do zimy. Często wymaga to od nas poświecenia dużej ilości wolnego czasu, jednak dzięki temu nasze rośliny na wiosnę odwdzięczą nam się pięknymi kwiatami. Warto pamiętać, iż właściwie przygotowanie ogrodu do zimy wbrew pozorom nie jest takie trudne, a może przynieść nam później wiele korzyści. Z pewnością rośliny są najważniejsze w naszym ogrodzie. To właśnie one nadają mu niepowtarzalny charakter. Jednak powinniśmy również pamiętać o pozostałym wyposażeniu naszego ogrodu. Meble ogrodowe są najczęściej zaniedbywane przez właścicieli. Pozostawiane na cały sezon zimowy na dworze tracą swój kolor oraz właściwości. Warto pamiętać, aby przed nadejściem sezonu zimowego dokładnie je oczyścić oraz schować. Przede wszystkim czyszczenie powinno wykonywać się środkami odpowiednimi do danego materiału. Po dokładnym oczyszczeniu powinniśmy pozostawić nasze meble na pewien czas, aby dokładnie wyschły. Kolejno możemy przystąpić do ich konserwacji. Tak przygotowane meble należy schować w suche, ciepłe miejsce, aby były w dobrym stanie na następny sezon. Jednak w naszym ogrodzie również często posiadamy figury. Są to najczęściej ogrodowe krasnale lub zwierzęta. Warto pamiętać, iż one także powinny zostać uprzątnięte na zimę. Niestety ogrodowe krasnale są pomalowane bardzo słabej jakości farbą, która na skutek zmiennych warunków atmosferycznych, jakie panują w zimę, może łatwo odpaść. Zatem pamiętajmy, aby przed sezonem zimowym zabrać z ogrodu wszelkie rzeczy, które służą do ozdoby.

Ważne oczko wodne

Warto pamiętać, iż o oczko wodne także powinniśmy szczególnie zadbać w okresie jesiennym. Z pewnością wiele osób posiada tego typu ozdobę w swoim ogrodzie. Jeżeli nasze oczko wodne nie jest zamieszkałe przez żadne zwierzęta, powinniśmy je dokładnie oczyścić. Jest to bardzo ważne, aby usunąć całkowicie wodę z tego zbiornika, ponieważ jeżeli nadejdą bardzo duże mrozy, pozostała woda w zbiorniku może go po prostu rozsadzić. Warto również dokładnie oczyścić wszelkie szczeliny oraz zakamarki. Być może woda pozostawiona w tych miejscach nie rozsadzi od razu naszego zbiornika ale sprawi, iż może on popękać. Wówczas tworzywo sztuczne nadaje się już do wyrzucenia, ponieważ bardzo ciężko jest naprawić powstałą szkodę. Warto również pomyśleć o roślinności, którą należy całkowicie usunąć. Jednak zupełnie inaczej powinniśmy dbać o oczko wodne w przypadku, gdy jest ono zamieszkałe. Jeżeli w naszym oczku wodnym znajdują się ryby, nie powinniśmy go dokładnie oczyszczać ze wszystkich roślin, ponieważ to właśnie roślinność stanowi dla nich najlepsze pożywienie. Należy również pamiętać o tym, iż wraz z nadejściem sezonu zimowego, w przypadku dużych mrozów, gdy na powierzchni naszego oczka wodnego stworzy się lód, należy wyrąbać przerębel. Wiele osób decyduje się na wykonanie przykładowo wiertarką małego otworu. Jednak musimy mieć świadomość, iż jest to bardzo szkodliwe dla naszych ryb. Zwierzęta pod wodą szczególnie boją się hałasu, jednak szkodliwe dla nich są także drgania mechaniczne. Zatem aby pozbawić ich stresu, możemy wykonać przerębel za pomocą innych metod. Bardzo popularne jest wykonywanie przerębla gorącą wodą. Wystarczy zagotować odpowiednią ilość wody w czajniku i tym samym rozlać na lód. Wówczas ryby się nie płoszą, a bez użycia żadnych dodatkowych narzędzi możemy szybko wykonać otwór. Jednak co z roślinnością, która rośnie wokół naszego oczka? Często zdarza się, iż nasze oczko wodne porastają różnego rodzaju trawy. Są one bardzo wysokie, często sięgają ponad 1,5 metra. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż choć te gatunki wyglądają w naszym ogrodzie pięknie i na stałe wpisały się w nasz krajobraz, tworząc w naszym ogrodzie charakterystyczny klimat, nie są one roślinnością, która występuje w naszym klimacie naturalnie. Z tego powodu, jeżeli w przyszłym sezonie również pragniemy cieszyć się jej urokami, powinniśmy zadbać o tą roślinność. Warto zakupić agrowłókninę, która jest obecnie najbardziej popularnym materiałem, stosowanym do ochrony roślin i tym samym osłonić nasze trawy. Należy pamiętać, iż szerokość agrowłókniny powinna być nie mniejsza niż 40-50 centymetrów. Dzięki temu nasze trawy nie zmarzną i będą doskonale chronione przed mroźnym wiatrem oraz śniegiem.

Osłonięte rośliny

Jak już wcześniej wspomniano, bardzo ważne jest odpowiednie osłonięcie naszych roślin w ogrodzie. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na nasze trawy, które rosną wokół naszego oczka wodnego, jednak również nie możemy zapominać o pozostałych roślinach w naszym ogrodzie. Na rynku możemy spotkać bardzo wiele osłon, które możemy zastosować w celu ochrony roślin. Jak już wcześniej zostało powiedziane, bardzo popularna jest agrowłóknina. Jest to rodzaj oddychającego materiału sztucznego, który doskonale utrzymuje ciepło, jednocześnie pozwalając oddychać roślinie. Jednak wiele osób również decyduje się na stosowanie zwykłej słomy, czy też mat słomianych, do osłony głównie drzew oraz krzewów. Niestety, choć jest to materiał w pełni ekologiczny, może on się stać doskonałym pożywieniem dla różnego rodzaju zwierząt leśnych. Wiele osób do osłony roślin używa także papieru szarego. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy pragniemy osłonić naszą roślinę przed wiatrem, czy też słońcem. Jednak nie sprawdza się ono w przypadku zimowych dni, ponieważ papier nie jest odporny na wodę. Warto również pamiętać o osłonięciu nie tylko góry naszej rośliny, ale także jej korzeni. Często wiele osób o tym zapomina. Jednak jeżeli zdarzy się, iż zima będzie mroźna, jednak bez śniegu, nasze rośliny mogą tego nie przetrwać. Warto wiedzieć, iż śnieg jest także naturalną ochroną dla naszych roślin. Z tego powodu, jeżeli pragniemy odpowiednio zabezpieczyć roślinność w naszym ogrodzie, warto wysypać je korą lub trocinami. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, a przede wszystkim tanie. Warto pamiętać, iż kora pozwoli na utrzymanie odpowiedniej temperatury w obszarze korzeni naszej rośliny, dzięki temu nie zmarznie nawet podczas dużych mrozów. Prawidłowe przygotowanie ogrodu do zimy jest nieco czasochłonne, jednak nie wymaga od nas dużego doświadczenia. Wystarczy jedynie zdać sobie sprawę z tego, jakiego rodzaju rośliny rosną w naszym ogrodzie i odpowiednio je pielęgnować, a także osłonić przed mrozami. Nie należy zapominać także o pozostałym wyposażeniu naszego ogrodu, które jest bardzo ważne. Musimy pamiętać o uprzątnięciu różnego rodzaju mebli ogrodowych, a także wszelkich figur, ponieważ mogą one nie przetrwać zimy. Tak uporządkowany ogród z pewnością na wiosnę się odrodzi i będziemy cieszyć się wieloma kwiatami.

Artykuł powstał we współpracy z Ogrodolandią: http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe

:, , , ,

Szukasz czegoś?

Użyj formulaża do wyszukiwania na stronie:

Nadal nic nie znalazłeś? Zostaw komentarz skontaktujemy się z Tobą.

System reklamy Test